Z Darią w grudniową noc, z Iwoną w styczniowy dzień

  W pierwszych miesiącach II etapu edukacyjnego w klasie IV d gołdapskiej jedynki miały miejsce już dwa rozstania z powodu zmiany miejsc zamieszkania dziewcząt. Uczniowie rozstawali się z Darią w grudniową noc, z Iwoną w styczniowy dzień.

14-15 grudnia 2018 r.
– Bardzo chciałabym zostać  w tej klasie – mówi pierwsza z wymienionych – ale trudno byłoby dojeżdżać z mojego nowego domu.

Uczniowie IV d od tygodni mają ustalony termin pierwszej klasowej nocki w szkole. Jednym z celów jest integracja, ale życie pisze swoje scenariusze, aczkolwiek, może trochę na przekór losowi, uczniowie tej nocy stają się sobie bliżsi. Jeszcze nie czują rozstania z opuszczającą ich koleżanką. Oprócz zabaw, podczas których poddawane próbie jest ich wzajemnie zaufanie, wspólnie ucztują przy ogromnych pizzach, zakupionych za własne pieniądze (uzyskane z grudniowego kiermaszu w szkole), grają w piłkę na sali gimnastycznej, przeciągają linę. Wesoły śmiech towarzyszy spotkaniu nocą. I rozmowy – te beztroskie i te ukierunkowane. Gwoździem klasowego zajścia jest książka o Małym Księciu z interaktywnymi ilustracjami. Są pierwszymi czytelnikami takiej książki
w szkole, a kto wie, czy nie w Gołdapi?

I nadchodzi moment, w którym Daria staje się najważniejsza. Obsypują ją prezencikami – każdy dał coś od siebie, tak od serca, jeszcze słodycze, niemała maskotka i uściski, i życzenia samego dobra.  Wkrótce świąteczny czas, będą wspominać koleżankę przy klasowej wigilii. Nadchodzi ranek, ostatnie wspólne zdjęcia i Darię odbiera rodzina. Pozostali czwartoklasiści także udają się do swoich domów wraz z rodzicami.

18 stycznia 2019 r.

– Wrócę do swojej dawnej klasy, bo znów będę mieszkać poza Gołdapią – zapowiada Iwona na ostatniej godzinie wychowawczej w pierwszym okresie 2018/2019 roku –  i teraz wy będziecie moją… dawną klasą.  Wszyscy oglądają rysunek wykonany przez odchodzącą koleżankę – to plakat z okazji nadchodzącego Dnia Bezpiecznego Internetu (przypadającego 5 lutego). Z tym związany jest temat  lekcji wychowawczej oraz z bezpiecznym spędzaniem zimowych ferii, a zimowe płatki, gwiazdki i inne śnieżne kształty uczniowie obrazują za pomocą  artystycznych… kleksów! W końcu są po lekturze „Akademia pana Kleksa”…

Iwona chętnie wykonała wspomniany plakat, bo lubi rysować. Praca jest niewielkich rozmiarów, ale ciekawa
i już ozdabia drzwi sali nr 17, która przynależy do klasy IV d w tym roku szkolnym. Rysunek będzie pamiątką od Iwony. Klasa ma dla niej niespodziankę: wielką torbę słodyczy i fantazyjnie umieszczone na wstążce wspólne zdjęcia, które wywołują uśmiech na twarzy obdarowanej uczennicy. Na pewno nie zapomni czasu przeżytego
w tej klasie, w tej szkole – lekcji, wyjazdów, ciekawych klasowych spotkań, plusów i minusów bycia razem. Dobrze, że tych pierwszych jest więcej, choć początek roku tego nie zapowiadał.

Iwona spędza po godzinie wychowawczej dwie kolejne – dla niej ostatnie – lekcje w gołdapskiej SP1 i zapowiada, że jeszcze tę szkołę odwiedzi. Dzwonek ogłasza koniec zajęć i początek zimowej pauzy w nauce. Po przerwie klasa IV d rozpocznie naukę w zmniejszonym składzie. A może jakiś nowy(-a) do nich dołączy… kto wie?

                                                                                  Wychowawca kl. IV d  E. J.

Skip to content