„RATOWNICY CZYTELNICTWA” Sprawozdanie marcowe SP 1 Gołdap 2022

Obszar #5  NA ZEWNĄTRZ  – współpraca szkoły z Biblioteką Publiczną w Gołdapi i Muzeum Marii Konopnickiej w Suwałkach

„Cała Polska czyta dzieciom”

Uczniowie klasy II c  uczestniczyli w spotkaniu czytelniczym w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom” zorganizowanym w Bibliotece Publicznej w Gołdapi. Oprócz tradycyjnego wysłuchania czytających dorosłych, zdarzyło się tu kilka niespodzianek. Pierwszą z nich była obecność dyrektora Szkoły Podstawowej nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Gołdapi Sylwii Ostrowskiej oraz zastępcy burmistrza Gołdapi Joanny Łabanowskiej. Ostatnia z wymienionych czytała książkę Grzegorza Kasdepkego
pt. „Wielki powrót detektywa Pozytywki” i zaraz kolejną niespodzianką były tu zagadki, które bardzo przypadły słuchaczom do gustu – na tyle, iż postanowiły same przeczytać kolejne, stworzone przez tego autora. Miłym zaskoczeniem dla drugoklasistów było otrzymanie książek, które wręczyły  Joanna Łabanowska oraz dyrektor Biblioteki Publicznej w Gołdapi Agnieszka Dziobkowska. Upominkiem była publikacja Doroty Suwalskiej pt. „Wtajemniczeni – nie wszystko złoto, co złote” (podarowano również zbiorom bibliotecznym SP 1 w Gołdapi). Radość ze spotkania emanowała na twarzach uczniów do końca szkolnego dnia (EJ)

W pozamiejscowym muzeum

Pierwszoklasistom, uczącym się dopiero czytać dano możliwość poznawania literatury w innej formie
i w tym celu 11 marca 2022 r. zorganizowano wycieczkę do Muzeum Marii Konopnickiej w Suwałkach leżącym już w innym województwie. Tam zorganizowano dzieciom zajęcia plastyczno-literackie na temat: Czy krasnoludki są na świecie? Atrakcjami wyjazdu było też zaprezentowanie przez łomżyński Teatr Lalki i Aktora „Czerwonego Kapturka” oraz rozmowy z aktorem i kustoszem. Dzieci oglądały, słuchały, malowały, tworzyły i zadawały wiele pytań dotyczących literatury, a szczególnie książki Marii Konopnickiej zatytułowanej „O krasnoludkach i sierotce Marysi”.

Obszar #1  DZIECI  – czytanie młodszym przez starszych uczniów, zachęcanie do rozmowy o Ukrainie i literaturze dla dzieci i młodzieży

Z ukraińskiej półki

W związku z pojawieniem się nowych dzieci ukraińskich w szkole, potrzebą rozmowy o tym, co powoduje wojna Ukrainy z Rosją, w marcu 2022 r. uczniowie starszych klas SP 1 w Gołdapi udali się z bajkami i baśniami do najmłodszych, zaś w swoich klasach czytali literaturę ukazującą życie młodzieży ukraińskiej w czasie pokoju.

I tak 17 marca 2022 r. uczennice z klasy VII d wybrały się z baśniami do klasy I b. Wcześniej ze zbiorów ukazanych w książce pt. „Baśnie narodów ZSRR” wybrały utwory rodem z Ukrainy. Dzieci chętnie ich wysłuchały, zadawały pytania i porównywały  z wcześniej poznanymi baśniami. Była to doskonała okazja, by wytłumaczyć im, że dzieci ukraińskie trafiły do ich szkoły, gdyż chcą nadal czytać, uczyć się, a nie mają ku temu warunków w swojej ojczyźnie z uwagi na brak pokoju w niej.

Tego samego dnia drugoklasiści mieli okazję wysłuchania bajki edukacyjnej Katarzyny Rybaniec
pt. „Matylda i wielka potyczka”, której treść pomogła przeprowadzić z dziećmi krótką rozmowę nawiązującą do  sytuacji zaistniałej na Ukrainie.

Siódmoklasiści zorganizowali  czytanie samym sobie, w swojej klasowej gromadzie – kilka osób czytało wybór opowieści  ukraińskiego autora Hryhorija Usacza,  opisującego dzieje ukraińskich nastolatków. Nie czytała jedna osoba, lecz przekazywano sobie książkę z rąk do rąk – każdy miał szanse poczytać innym, każdy mógł potem uczestniczyć w debacie na temat życia nastolatków z Ukrainy, życia zarówno wewnętrznego, jak i zewnętrznego. Tu też była okazja nawiązania do realiów: wojny Rosji z Ukrainą czy obecności uczniów z Ukrainy w Gołdapi. Dodatkowo zwrócono uwagę na los nastolatków i dzieci rosyjskich, którzy nie mając wojny w swoim kraju, nie mają jednak w  pełni normalnego życia. Ciekawe, jak potoczyłyby się losy, gdyby to młodzież miała zdecydować o trwającej w pobliżu wojnie.

Z polskiej półki15 marca w kl. II b uczniowie uczestniczyli w konkursie plastycznym „Bohaterowie naszych lektur”, co sprzyjało nie tylko twórczości plastycznej, ale i pogadance o literaturze dziecięcej, Najciekawsze prace nagrodzono brawami, a wszystkie trafiły na klasową wystawę.

Skip to content