RATOWNICY CZYTELNICTWA” Sprawozdanie grudniowe SP 1 Gołdap 2021

Obszar #4 WSPÓŁPRACA – aktywny udział nauczycieli i uczniów  w przedsięwzięciu popularyzującym czytanie

Mikołajkowe wyprawy w krainę literatury

W gołdapskiej SP 1 obchodzono grudniowe mikołajki na wiele sposobów, w tym były i powiązane
z literaturą. A mikołajki w naszej szkole trwały cały tydzień…

6 grudnia 2021 roku w młodszych klasach nauczyciele czytali uczniom beletrystykę, najczęściej świąteczne opowiadania. Odbywało to się w przystrojonych już świątecznie klasach, w blasku choinkowych lampek i bombek. Najmłodsi z wypiekami na twarzach zasłuchali się w czytane teksty,
a oczami wyobraźni oglądali pojawiające się bajeczne wydarzenia. O nich i swoimi emocjami na temat książek dzielili się na gorąco  z innymi w klasie, a w domach – z rodzicami.

Starsi uczniowie (kl. VI-VII)  także tradycyjnie wymienili się podarunkami. Poza tym  przyszli tego dnia do szkoły w mikołajkowych czapkach i naprzemiennie czytali  wybrane teksty na języku polskim. Były dramaty (czytanie z podziałem na role), epika (różne narracje) i liryka – ta ostatnia jednakże
w pełni rozkwitła na mikołajkowej wycieczce pod koniec wspomnianego tygodnia. Chętni uczniowie
z klas VI-VII wyjechali na dwudniową wycieczkę z uczniami klas I i II gołdapskiego technikum do pobliskich Mikołajek i Rynu. W czasie zaplanowanej integracji, zwiedzania i zabaw młodzież  „Jedynki” postanowiła „zarazić” czytaniem poezji starszych kolegów i koleżanki. Wśród tomików szczególnym zainteresowaniem cieszyły się te, które były autorstwa poetów Polski północno-wschodniej, m.in.: Mirosława Słapika, Wojciecha Kassa, Józefy Drozdowskiej. Dzielenie się poezją szczególnie nasiliło się
z piątku na sobotę w ryńskim pensjonacie „Oleńka”. Trwały tam nocne Polaków rozmowy, podczas których nie tylko chętnie czytano utwory, dzielono się wrażeniami na ich temat, ale i utworzono wspólny wiersz sposobem sztafety – oto efekt:

Nocne gołdapian rozmowy w Rynie

Zabawa w Rynie
Ciągnie się, ciągle
Spada i spada arbuz.

Jest smaczny…

Żółty, tak kolor żółty jest ładny.
Życie jest nudne, gdy nie masz co robić;
Życie jest ciekawe, gdy ma kolory.
Kolory są bardzo ważne,
Mają wiele odcieni, które uwielbiam…
Barwy, które uwielbiam?
Uwielbiam kolor turkusowy!

Pamiątkowe zdjęcie grupy na tle zabytkowej perły, czyli ryńskiego zamku, znalazło się na ręcznikach wraz z tekstem wspólnego wiersza, ku pamięci czytelników tej wyprawy. Owe ręczniki stanowiły pamiątkę dla każdego uczestnika tej mikołajkowej wycieczki, zatem o poezjowaniu będą pamiętać… Uczniowie SP 1 wrócili bardzo zadowoleni, iż starsi koledzy „połknęli” zaczytanie w poezji, którego oni byli inicjatorami. A czytały  i opiekunki wycieczki, czyli nauczycielki  z dwóch gołdapskich szkół.  (EJ)

Skip to content