W drodze po certyfikat przyjaźni

#ProgramSzkolaPrzyjaciolKopernika

#550rocznicaUrodzinKopernika

Już jesienią 2022 roku gołdapska „Jedynka” przystąpiła do Programu „Szkoła Przyjaciół Kopernika” kierowanego do wszystkich szkół polskich i polonijnych. Organizatorami są dwie toruńskie instytucje, mianowicie: Uniwersytet Mikołaja Kopernika oraz Szkoła Podstawowa nr 7 im. Mikołaja Kopernika. Przygotowano wiele zadań, wysłaliśmy deklarację i zaczęły się starania o certyfikat. Nie możemy go nie mieć być, skoro ów astronom jest naszym patronem.

Pierwsze z zadań polega na zrobieniu i wysłaniu karki (ewentualnie dwóch, trzech) z życzeniami dla astronoma do Torunia. Klasy młodsze wykonują 2 prace (1 a i 2 c), starsze – jedną (zespół 7 a i 8 d). W nauczaniu początkowym jest to praca zbiorowa, powstająca przez kilka tygodni w  szkolnych klasach, w kolejnym etapie edukacyjnym uczniowie tworzą kartkę w domu. Pierwsi za główne tworzywo wybierają papier, drudzy – sklejkę
i metal (metaloplastyka). W styczniu br. urodzinowe kartki „pojechały” do toruńskiego grodu każda oddzielnie, jakby w kuszetkach, aby nie ulec zniszczeniu. Wiemy, że teraz zdobią ściany Centrum Badań Kopernikańskich.
W załączeniu fotorelacja zad. 1, poniżej jedne z życzeń dla człowieka renesansu, patrona SP 1 w Gołdapi.

Na 550 urodziny…

Gdyby Ziemię usypać gwiazdami

I tak nie ma jaśniejszej między nami

Niż Ty Wielki Człowieku Nauki
Dokonałeś niecodziennej sztuki

Nie uląkłeś się słonecznego żaru

A uniknąłeś losu Ikarów

Zaprosiłeś Ziemię na karuzelę

Oniemieli wszyscy myśliciele

Dziś patrzysz z góry jak świat się kręci

Jubilacie zostajesz w pamięci

I niech urodzinowa brzmi muzyka

Dla Ciebie Mikołaja Kopernika.

                                                               Koordynatorki szkolnego etapu Programu: Ewa Jurkiewicz i Aneta Waraksa

Skip to content