Mikołaja Kopernika droga do gwiazd z… kociej perspektywy

czyli jak gołdapska „Jedynka” uczciła 550. urodziny swego patrona

#ProgramSzkolaPrzyjaciolKopernika

#550rocznicaUrodzinKopernika

Gdyby we wszechświecie zdarzały się cuda, to nasz szkolny patron Mikołaj Kopernik mógłby żyć w XXI wieku,
a wówczas 19 lutego 2023 roku skończyłby 550 lat! I w zasadzie on żyje w nas, w naszej pamięci, towarzyszy nam w szkolnych trudach i radościach dnia codziennego. Na urodziny naszego jubilata zaprosiliśmy gości, m.in. autorów książki o Mikołaju Koperniku: Katarzynę i Pawła Ziemnickichze stolicy. Właśnie ich opowieść, zawierająca prawdę i fikcję, zatytułowana „Droga do gwiazd” stała się inspiracją do powstania scenariuszy: przedstawienia i filmu w SP1.

Kamerą operowali uczniowie klasy VIII c pod kierunkiem wychowawczyni Lilli Romaniuk – stworzyli kilkuminutową „Mikołaja Kopernika drogę do gwiazd”. Film powędrował do Genewy z naszymi warszawskimi gośćmi, zaproszonymi tam na kolejne wydarzenia związane z 550. rocznicą urodzin polskiego astronoma. Tak naprawdę to człowieka renesansu, filozofa – dużo można by wymieniać…

Z kolei klasy VIII d, VII a, IV c i I a pod kierunkiem Anety Waraksy i Ewy Jurkiewicz 20 lutego br. zaprezentowały gościom oraz całej społeczności szkolnej przedstawienie pt. „Nasz patron z kociej perspektywy”. Narratorem był Gałgan, kot Mikołaja Kopernika z książki państwa Ziemnickich. Dzięki temu uczniowie poznali (lub przypomnieli sobie) życie i działalność szkolnego patrona w interesujący sposób, o czym świadczyły gromkie brawa, czasem salwy śmiechu. Nie była to jednak tylko fikcja, gdyż faktycznie odkryto dwa kocie włosy w księgozbiorach astronoma, wywiezionych przed laty do Szwecji. Istnieje zatem prawdopodobieństwo, że nasz rodak lubił koty
i zapewne lubił się uśmiechać. Warto nadmienić, iż każdy uczestnik szkolnego przedstawienia miał przyjemność otrzymania fotografii z autografem autorów „Drogi do gwiazd”, fotografii robionej aparatem natychmiastowym, na której był szkolny aktor i autorzy książki. Ta pamiątka sprawiła każdemu niesamowitą radość! Tłem zdjęć była dekoracja z przedstawienia, której autorami byli ww. uczniowie z opiekunkami, a także Alicja Szocik, Ewa Szorc
i rodzice.

To wszystko było możliwe m.in. dzięki wsparciu naszych działań przez Fundację Wspierania Przedsiębiorczości Regionalnej, Fundację Rozwoju Regionu Gołdap i Państwo Jolantę i Marka Słowikowskich, którym w imieniu całej społeczności szkolnej dziękuję.

Poniżej kilka ujęć z uroczystości i z lekcji o Mikołaju i jego następcach prowadzonych m.in. przez autorów książkowej opowieści o naszym patronie.

                                                                                                     Ewa Jurkiewicz

Skip to content