Dzień Bezpiecznego Internetu 2023. Działajmy razem!

Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest w Polsce po raz 19. Od 7 lutego do końca marca tysiące szkół angażują się w działania na rzecz bezpieczeństwa dzieci w internecie. My po raz kolejny uczestniczymy w tej akcji. Dla dzieci i młodzieży Internet jest bardzo ważną częścią codziennej rzeczywistości, spędzają dużo czasu online – od komunikowania się ze znajomymi po naukę i granie w gry czy oglądanie filmów.

Internet sam w sobie nie jest niebezpieczny. Niestety niektórzy  korzystają z niego w poczuciu bezkarności i anonimowości, pozornego braku konsekwencji i używają go do obrażania, zastraszania, oceniania i innych form cyberprzemocy w stosunku do pozostałych użytkowników internetu.

W bieżącym roku w naszej szkole uczniowie uczestniczyli w lekcjach online: Sieciaki – poznaj bezpieczny internet!, Jak odróżnić fake od newsa?, Dbam o swój wizerunek, Jak radzić sobie z dezinformacją w sieci?

Na lekcjach informatyki zostały przeprowadzone zajęcia, podczas których mówiono o zaletach korzystania z Internetu, a także o zagrożeniach: cyberprzemocy, uzależnieniach, łamaniu prawa, kradzieżach danych osobowych, włamaniach komputerowych, zagrożeniach technicznych (wirusach), wyłudzeniach poufnych informacji. Uczniowie przygotowali prezentacje, plakaty nt. bezpiecznego korzystania z zasobów sieci. Na zebraniach wychowawcy poruszali z rodzicami tematy hejtu, konsekwencji z tym związanych.

Wszystkie te działania mają jeden cel, by uświadamiać uczniów, ale również i ich rodziców jak korzystać z Internetu, z nowoczesnych technologii, jak wyposażyć dzieci  w kompetencje cyfrowe bez narażania ich na niebezpieczeństwa związane z przebywaniem w sieci.

Skip to content