Język ojczysty w czwartej „d”

Miesiąc luty to nowy semestr w szkołach i wraz z nim wzmożona troska o dbałości o język ojczysty z uwagi na Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Klasa IV d w tym roku, zarówno
w lutym, jak i w marcu, kilkakrotnie akcentowała fakt, iż język narodowy jest dla nich ważny, jak przystało na małych patriotów.

Rozpoczęło się od lekcji polskiego. Dwie godziny w odmiennych terminach były poświęcone bohaterom książkowym. Zadaniem uczniów było wcielenie się w bohaterów lektur bądź
innych książek. Stroje uczniów (tu ukłon w stronę rodziców) były naprawdę wyborne. Nie zabrakło króla, Małgosi i czarownicy, była postać z komiksu „Kajko i Kokosz”, piratów ani rycerzy. Z realnych postaci opisanych w książkach najczęściej pojawiali się piłkarze. Wszyscy przedstawiali się na lekcji tak, jakby rzeczywiście istnieli na kartach woluminów. Oceny z języka polskiego oczywiście wzrosły
w porównaniu z pierwszym semestrem.

Niezwykle ważnym wydarzeniem dla uczniów jest zdobycie aż 3 dyplomów na szkolnym Turnieju językowym, a na nich wpisy za zdobycie I miejsca za najciekawszy strój postaci literackiej (dzięki Olkowi przebranemu za Ambrożego Kleksa, i jego mamie za pomysł), I miejsca za oryginalne ujęcie tematu „Stop wulgaryzmom” w formie plakatu wśród klas I-VIII oraz II miejsca za udział we wspomnianym turnieju w kategorii klas IV. Plakat ten żeńska część klasy wykonywała podczas „babskiej” nocy w szkole, wkładając w to wiele serca i pracy. Wówczas też dziewczęta bawiły się słowami, grały w planszówki i nie tylko. A chłopcy czekają na swoją „męską” nockę w szkole.

Przedstawiciele wspomnianej klasy ujawnili też swoją miłość do czytania w czasie Dnia Otwartego SP 1 w Gołdapi, zapraszając wszystkich chętnych do stoiska z lekturą „Małego Księcia”, gdzie uczyli „czytania” w trójwymiarze. Tytułowy bohater dzięki smartfonom i tabletom siadał pierwszomarcowym gościom na dłoniach, a z obrazków sypał się… śnieg. Prawie wyczarowane, ale współczesną technologią!

W tzw. nieistniejącym międzyczasie klasa odebrała dyplom za I miejsce w konkursie czytelniczym wśród klas IV-VIII  i interesujące zakładki do książek. Już marzec, a zachęta do czytelnictwa nie ustaje – obecnie uczniowie szykują się do obchodów międzynarodowych dni: poezji i teatru, próby trwają. A czas pokaże, czego dokonają pod okiem wychowawcy/polonistki piszącej tej słowa.

Kategorie wpisu: Aktualności

Napisz komentarz


Pasowanie na czytelnika

Pasowanie na czyteln

Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie najmłodszych uczniów do grona […]

Dzień Dobrego Słowa

Dzień Dobrego Słow

Marcowy Dzień Dobrego Słowa w gołdapskiej jedynce na Mazurach Garbatych […]

Ogłoszenie

Ogłoszenie

Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Mikołaja […]

Język ojczysty w czwartej „d”

Język ojczysty w cz

Miesiąc luty to nowy semestr w szkołach i wraz z […]

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

Międzynarodowy Dzie

M             Po raz drugi w naszej szkole obchodziliśmy Międzynarodowy […]

Dzień Edukacji Narodowej

Dzień Edukacji Naro

14 października (wtorek) – ŚWIĘTO EDUKACJI NARODOWEJ JEST TO DZIEŃ WOLNY […]

Witaj szkoło!

Witaj szkoło!

Informacja na temat godzin rozpoczęcia roku szkolnego w dalszej części […]

SZKOLNE KOŁO PRZYJACIÓŁ DZIECI AFRYKI

SZKOLNE KOŁO PRZYJA

Współpracujemy z Fundacją Dzieci Afryki Nasze cele to: zachęcanie do […]

Lekcja wspomnień – jubileusz „Jedynki”

Lekcja wspomnień -

Miło nam poinformować, że 24 maja 2013r. Szkoła Podstawowa nr […]