FESTIWAL NAUK KOPERNIKA

#ProgramSzkolaPrzyjaciolKopernika

#550rocznicaUrodzinKopernika

W poniedziałek 6 marca 2023r. w naszej szkole odbył się Festiwal Nauk Kopernika. Wydarzenie zorganizowane było z okazji 550 urodzin patrona naszej szkoły – Mikołaja Kopernika. W tym dniu towarzyszyły nam nauki przyrodnicze mające związek z życiem patrona – fizyka, geografia, chemia.

Pani Magdalena Farańczuk – nauczyciel chemii, pokazała nam, że chemia nie jest nudna, a w praktyce potrafi być ciekawa i zaskakująca. Pomagali Jej uczniowie klas ósmych, którzy dzielnie wykonywali swoje obowiązki. Młodszym kolegom i koleżankom zaprezentowali liczne doświadczenia, takie jak: chemiczny wulkan, czara ognia, chemiczny kameleon, samopompujący się balonik, duch w butelce, lokomotywa, samozapłon, ciecz ferromagnetyczna, wieża gęstości, znikający atrament, węże faraona, „piwo, wino, sok”. Inni uczniowie pod kierunkiem Pani Ewy Ruszewskiej zaprezentowali heliocentryczny układ słoneczny, powstawanie energii z wiatraków oraz proces powstawania gór fałdowych. Z kolei grupa uczniów pod opieką Pana Mariusza Strechy przedstawiła ciekawe fakty z fizyki. Uczniowie elektryzowali ciała, poznawali budowę i zasadę działania maszyny elektrostatycznej. Bawili się „prądem”, budowali obwody elektryczne, badali, które ciała przewodzą prąd, a które są izolatorami. Uczniowie dowiedzieli się jak w łatwy sposób zbudować model silnika na prąd stały. Dzieci miały możliwość odczytać temperaturę otoczenia z Termometru Galileusza oraz zastanowić się czy kołysanka Newtona się zatrzymuje.

Zauważyliśmy, iż młodzi obserwatorzy byli zachwyceni! Zobaczcie sami

Organizatorzy z opiekunami

Skip to content