Wycieczka do Torunia

#ProgramSzkolaPrzyjaciolKopernika

#550rocznicaUrodzinKopernika

Uczniowie klas 6 i 7 naszej szkoły wzięli udział w wycieczce do Torunia. Pierwszym punktem zwiedzania była wizyta w Piernikarni Starotoruńskiej. Poznaliśmy pod okiem Mistrza rytuały związane z wypiekiem piernika. Własnoręcznie przy użyciu drewnianych form, wypiekaliśmy toruńskie specjały. Zajęcia urozmaicał fakt, iż prowadzący porozumiewali się z uczestnikami gwarą. Kolejnym punktem wycieczki byłą wizyta w Planetarium. Uczniowie wzięli udział w seansie pt. „Makrokosmos”. Startując z powierzchni Ziemi, napotykamy sztuczne satelity, planety, gwiazdy, galaktyki, by w końcu ogarnąć Wszechświat w największej skali. „Makrokosmos” to także opowieść o poszerzaniu wyobraźni i wiedzy o Kosmosie. To dzięki Kopernikowi zrozumiano, że nasz świat jest tylko jedną z wielu planet, a granice Kosmosu sięgają znacznie dalej niż się wydawało.

Następnie udaliśmy się na spacer po starym mieście, podczas którego pani  przewodnik przytaczała ciekawe legendy i opowieści dotyczące spotkanych zabytków. Na naszej trasie zwiedzania była Krzywa Wieża. Poznaliśmy  legendę związaną z tą „krzywą” budowlą i każdy z nas mógł poddać się „testowi prawości”. Według legendy, równowagę opierając się plecami o ścianę wieży, utrzyma tylko człowiek prawy, wierny i uczciwy. Po tylu atrakcjach przyszedł czas na obiad, który dał siłę do dalszego zwiedzania bogatej w wiele zabytków starówki. Zwiedziliśmy dom Mikołaja Kopernika. Nie mogło zabraknąć wspólnego zdjęcia przy pomniku Mikołaja Kopernika oraz czasu na zakup pamiątek.

                Podczas wycieczki zrobiliśmy sporo pamiątkowych zdjęć. Wszyscy uczniowie byli pod wrażeniem piękna Torunia, miasta wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO oraz miasta urodzenia patrona naszej szkoły.

Skip to content