Wiosenne spotkanie z podleśniczym

SAM_5228Uczniowie z klas trzecich z Jedynki gościli na zajęciach pana podleśniczego Henryka Bazylewicza z Nadleśnictwa Gołdap. Pan leśniczy opowiedział o oznakach wiosny w przyrodzie. Na początku uczniowie oglądali, porównywali wygląd kwitnących gałązek i roślin. Nauczyli się rozpoznawać kwiaty żeńskie i męskie leszczyny. „Rośliny budzą się do życia pod wpływem światła, ciepła i wilgoci. Kiedy dzień staje się coraz dłuższy, a temperatura w dzień dochodzi do 10°C, drzewa otrzymują sygnał, aby przygotować się do sezonu wegetacyjnego, przenoszą zgromadzone zimą w korzeniach zapasy substancji chemicznych do swojej korony. Wiosnę najszybciej spotkamy w miejscach wilgotnych i słonecznych. Tam rosną przebiśniegi, krokusy, zawilce i przylaszczki, które są objęte całkowitą ochroną. Najwcześniej budzącymi się owadami są pszczoły, niektóre motyle: cytrynek, pokrzywnik, wierzbowiec i pawik oraz trzmiele. Wiosna to okres największej aktywności wśród ptaków – zaloty, budowa gniazd i wychowywanie potomstwa.”- opowiadał leśnik. Obserwujemy ptaki, które odlatują od nas, przelatują na północ. Przyleciały już bociany, żurawie, skowronki i inne ptaki. Tylko kukułka później przylatuje, bo nie umie budować gniazdka i podrzuca jaja. W ciekawy i atrakcyjny sposób zapoznał dzieci z wiosennymi zwyczajami zwierząt żyjących w naszych lasach. Omówił sposób życia i rozmnażania gadów i płazów. W lesie też budzi się do życia szkodnik świerków – kornik. Pan podleśniczy będzie rozstawiał pułapki feromonowe. Na zakończenie przygotował niespodziankę- smaczne i zdrowe jajeczka. Serdecznie dziękujemy panu leśniczemu za wyjątkowo ciekawe spotkanie i z niecierpliwością czekamy na kolejne – tym razem w lesie.

Uczniowie klasy IIIa i IIIc A. Puza i E. Szorc

Skip to content