Uczeń SP 1 bezpieczny w sieci

W dniach 10-14 lutego 2020r. obchodziliśmy Tydzień Bezpiecznego Internetu. To już kolejna edycja tej imprezy na terenie naszej szkoły. Działania profilaktyczne podejmujemy przez cały rok, ale poświęcamy im szczególną uwagę w lutym, kiedy to obchodzimy Dzień Bezpiecznego Internetu. W tym roku odbywał się on pod hasłem „Dzień Bezpiecznego Internetu: Działajmy razem!”. Organizatorzy chcieli zachęcić do aktywnego uczestnictwa we współtworzeniu twórczego i bezpiecznego środowiska online, promocji tolerancji oraz tworzenia kultury zrozumienia. Internet to narzędzie, które młodzi ludzie intensywnie wykorzystują do komunikacji, a dobre i pozytywne relacje powinny być oparte na wzajemnym poszanowaniu.

We wszystkich klasach przeprowadzone zostały przez nauczycieli i policjantów zajęcia, których tematem była cyberprzemoc oraz bezpieczeństwo w sieci. Przypomniano podstawowe zasady bezpiecznego korzystania z internetu oraz netykietę. Rozmawiano o zagrożeniach czyhających w sieci oraz o tym, jak się przed nimi bronić. Uczniowie dowiedzieli się,  gdzie mogą uzyskać pomoc w razie niebezpieczeństwa. Poruszono też temat bezpiecznego korzystania z portali społecznościowych oraz związanych z tym zagrożeniami..

W szkole zostały ogłoszone konkursy na prace graficzne, plakaty, prezentacje multimedialne, animacje, memy. Ich wspólny temat: „Uczeń bezpieczny w sieci”

Rodzice otrzymali ulotki informacyjne uświadamiające potrzebę zainteresowania się problemem rozsądnego i bezpiecznego korzystania przez dzieci z Internetu. Pod koniec lutego odbyły się dla nich warsztaty profilaktyczne „Cyberprzemoc i uzależnienia od mediów. Jak ustrzec swoje dziecko przed uzależnieniem?”

Podejmowane działania były bardzo potrzebne – nikogo nie trzeba przekonywać, jak poważnym problemem są internetowe zagrożenia oraz cyberprzemoc we współczesnym świecie. Mamy nadzieję, że dzięki nim uczniowie będą refleksyjnie i odpowiedzialnie korzystać z internetu, co pozwoli uniknąć niebezpieczeństw i ustrzec się wielu błędów.

Skip to content