Ślady i tropy zwierząt w lesie Kumiecie.

14 lutego uczniowie klasy IIa i IIc z Jedynki wybrali się do lasu Kumiecie. Spotkali się z leśniczym panem Henrykiem Bazylewiczem.  Celem spotkania było zapoznanie dzieci ze śladami i tropami zwierząt, oraz właściwe dokarmianie zwierzyny zimą.

Pan leśniczy omówił warunki, jakie utrudniają zdobycie pożywienia zwierzętom. Wymienił pokarmy jakie lubią jeść ptaki i ssaki leśne. Powiedział „Jeśli masz źle dokarmiać, to lepiej wcale nie dokarmiaj.”  Chleb szybko wilgotnieje i pleśnieje, to nie jest dobry pokarm. Wspólnie spacerowaliśmy po lesie odnajdując ślady zwierząt: tropy- czyli odciski  kończyn zwierząt pozostawione na śniegu,  dzika, sarny, zająca i lisa, żerowisko dzika i lisa, zwierzęce odchody, norki myszy lub nornicy, kopce kreta, norę kuny, drzewo, gdzie żywi się dzięcioł, gniazdo sroki. Nauczyliśmy się rozpoznawać szyszki ogryzione przez wiewiórki i dzięcioła. Znaleźliśmy na polu spiżarnię lisa, z której wystawało kopytko dzika. Dowiedzieliśmy się, że zając kończyny przednie stawia jedna za drugą, a tylne wyrzuca przed przednie. Zwróciliśmy uwagę na tropy wilka, które bardzo trudno odróżnić od tropów dużego psa. Następnie przy paśniku   wykładaliśmy pokarm, który przywieźliśmy dla zwierząt. Na gałązkach drzew zawieszaliśmy kulki  z wtopionymi ziarnami. Dzięki panu leśniczemu dowiedzieliśmy się wielu ciekawostek dotyczących lasu i jego mieszkańców. Na zakończenie  pan leśniczy poczęstował nas jabłkami i słodkimi serduszkami z okazji Walentynek. Bardzo dziękujemy  za wyjątkowo ciekawe zajęcia. Pieczenie kiełbasek przy ognisku i zabawy na ślizgawce, to były dodatkowe atrakcje dla dzieci.

Skip to content