Na straży pokoju stoi wojsko – wizyta w gołdapskiej jednostce

17.11.2022 nasza klasa 8d i 8 a wraz z wychowawczyniami poszły do Jednostki Wojskowej w Gołdapi. Celem tej wycieczki było zwiedzenie wybranych obiektów powiązanych z upamiętnieniem działań na rzecz pokoju (TEG) oraz przybliżenie zawodu wykonywanego w szeregach Wojska Polskiego (DZ).

Wizytę rozpoczęliśmy o godzinie 10:55 od Sali Tradycji. Pan Krzysztof Pruszyński opowiadał nam o byłych dowódcach 15 pplot. Pierwszym dowódcą był płk Władysław Frydrych, a współczesnym jest płk Tomasz Sawczuk. Słyszeliśmy również o poligonach w Ustce, a także o wcześniejszych aż w Kazachstanie. Oprowadzający nas przedstawiciel wojska powiedział o tym, jak dziś można zostać żołnierzem, jak wygląda służba wojskowa.

Następnie przeszliśmy do Sali Weterana, gdzie obejrzeliśmy wystawę i poznaliśmy m.in. losy trzech żołnierzy poległych w obronie pokoju na świecie. To smutny epizod, gdyż zginęli oni w czasie, gdy w naszym kraju nie było wojny.

Na zakończenie przeszliśmy do sali telewizyjnej, w której obejrzeliśmy krótki filmik dotyczący poligonu w Ustce, a w między czasie pracownik JW o nim opowiadał. Po tym nagraniu mieliśmy obejrzeć drugi film, lecz nie było to możliwe
z przyczyn technicznych. I dlatego pan Krzysztof opowiadał nam o nim, np. że przy przygotowaniu rakiety do strzelenia potrzeba kilkunastu żołnierzy. O godzinie 12:20 wyszliśmy z jednostki i udaliśmy się do szkoły.

Uważam, że dzisiejsze wyjście było potrzebną a zarazem żywą lekcją wojskową, gdyż to była podstawowa wiedza jaką każdy gołdapianin powinien posiadać.

Marcel Kamiński kl. 8d

Skip to content