Minęły ferie, podsumowań nastał czas… o integracji w SP 1

Zimowa aura pojawia się i znika, płynie dzień za dniem. I nastaje czas podsumowań półrocznego pobytu w szkołach. Tym razem będzie o integracji klasy 8 d z innymi członkami społeczności uczniowskiej na przełomie 2022/23 r. I to z punktu młodzieży.

Z 10 na 11 listopada 2022 roku w ramach rozpoczęcia projektu „Śladami Joanny Żubr” spędziliśmy noc w szkole-  – wówczas integrowaliśmy się koleżankami i kolegami z klasy 7 a, którzy chętnie dołączyli do nas. Były rozmowy, zabawy, rozgrywki sportowe, tańce i – tradycyjnie już – pizza. Całość zakończyła się analizą „pozytywnych kart”, czyli szukaniem plusów w sobie. Omówiliśmy też szczegóły wyjazdu w ramach programu „Poznaj Polskę”. Dzięki dofinansowaniu MEiN 27 listopada ruszyliśmy śladami pierwszej żołnierki odznaczonej krzyżem Virtuti Militari Joanny Żubr – najpierw do Wielunia, gdzie do dziś znajdują się jej dom i grób. Piękne miasteczko z uroczym Muzeum Ziemi Wieluńskiej i fantastycznym przewodnikiem! Szybko przemieściliśmy się do Częstochowy (tu na naszej trasie była Jasna Góra, Muzeum Kresowe i Muzeum Produkcji Zapałek), a z niej, już kolejnego dnia, do Zamościa, w którym to najwięcej dowiedzieliśmy się o dzielnej żołnierce. Ostanie miasto zwiedzaliśmy także
nocą, pieszo i na kołach. Oprócz historii spotkaliśmy z molekularną kuchnią, a tworząc ją, byliśmy radośni i zadziwieni. Wieczorami zacieśnialiśmy integrację z klasą 7 a i rozpoczęliśmy z kl. 4 c, np. podczas wieczoru legend. Wspomnieniom tej wyprawie do dziś nie ma końca, a wróciliśmy w andrzejki ubiegłego roku.

Z kolei 6 grudnia, w mikołajki tradycyjnie obchodzone we własnym klasowym gronie, skorzystaliśmy z zaproszenia kl. 4 c i ich wychowawczyni, pani Anety, i świętować razem. Wśród zaproszonych był uczeń z Ukrainy i inne osoby z klasy 7 a. Dużą ekipą pojechaliśmy do Gwarka pobyć ze św. Mikołajem. Dobrze jest znów poczuć się małym dzieckiem! Piekliśmy pierniczki, byliśmy w tamtejszym teatrzyku, a po smacznym obiedzie zawitaliśmy w Wilkasach. Tu integrowaliśmy się z papugami i innymi zwierzętami. Najwięcej radości mieli czwartoklasiści, chociaż i wśród nas nie brakuje miłośników ptaków czy czworonogów. Niemal każdy chciał, by ten mikołajkowy czas trwał i trwał… a wycieczka zakończyła się słodkimi lizakami, wręczanymi przez jednego z rodziców, którzy też się z nami integrowali w grudniowy czas. Co istotne: różnice wieku nikomu nie przeszkadzały i chyba jeszcze coś wspólnie zrobimy. A z rodzicami pogłębialiśmy bliskość na klasowej wigilii, podczas odgrywania „Opowieści wigilijnej”.

Już w obecnym 2023 roku, trochę przed czasem (10 lutego), mieliśmy klasową dyskotekę walentynkową. Przygotowaliśmy wiele atrakcji i zaprosiliśmy koleżanki i kolegów z kl. 8 b wraz z wychowawczynią. Było barwnie, smacznie, słodko, bajecznie i tanecznie. A już po niedzieli ogólnoszkolna dyskoteka walentynkowa, na której będziemy integrować się z całą społecznością SP 1.

*

Z powyższych wypowiedzi wynika, iż moi uczniowie nie tylko chcą, ale i potrafią spędzać wspólne chwile
w zgodzie, czy to w szkole, czy też na wyjeździe; szkoda tylko, że nie wszyscy. Miłe wspomnienia jednak pozostaną tym, którzy są aktywni pozytywnie. A z ostatniej chwili… kl. 4 c planuje wiosenną wycieczkę, ósmoklasiści też snują plany;  tymczasem 4 c, 7 a i 8 d umacniają integrację i mobilizują się podczas prób na uroczystość szkolną zaplanowaną na 20 lutego z okazji 550. rocznicy urodzin naszego szkolnego patrona Mikołaja Kopernika. Wspólnie pracować też jest dobrze!

                                                                                                 wychowawczyni kl. 8 d  Ewa Jurkiewicz

Skip to content