Migracje ptaków- spotkanie z leśniczym.

12 IX 2013r. klasy IIa i IIc z SP nr 1 spotkały się z leśniczym z Nadleśnictwa Gołdap. Pan Henryk Bazylewicz z wielkim zaangażowaniem  opowiadał o budowie i  zwyczajach różnych gatunków ptaków, które na zimę odlatują z powodu braku możliwości zdobycia pokarmu oraz zmiany warunków atmosferycznych. Każdy  gatunek  ptaków charakteryzuje się innym okresem odlotu i sposobem zimowania. Zwrócił uwagę  na  to, że stada ptaków wzbijając się w powietrze tworzą formacje, które mają na celu ułatwić lot. Ptasie układy można podzielić na trzy: ptaki odlatują pojedynczo, stadami i kluczami. „Lecąc w układzie klucza tylko osobnik na czele narażony jest na największy opór powietrza. Natomiast ptaki za nim lecą w tzw. tunelu powietrznym z mniejszym oporem, dzięki czemu tracą mniej energii. Prowadzący wyprawę ptak nie doleciałby zbyt daleko, dlatego co pewien czas następuje zmiana lidera, zależności od poziomu zmęczenia poprzednika.” Uczniowie z wielkim zainteresowaniem słuchali opowiadania pana leśniczego. Na zakończenie układali słodkie formacje odlotów ptaków  z cukierków. Uczniowie, którzy wykazali się bogatą wiedzą otrzymali znaczki i naklejki z ptakami. Serdecznie dziękujemy panu leśniczemu za  wyjątkowo ciekawe zajęcia.

Klasa IIa i IIc i  wychowawczynie z SP nr1.

Skip to content