„Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF – Pomoc dla Jemenu”

  „Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF
 – Pomoc dla
Jemenu” w Szkole Podstawowej nr 1 w Gołdapi

Rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka, dokumentu który w 1989 roku przyjęła Organizacja Narodów Zjednoczonych, to radosny dzień, ale z poważnym przesłaniem. To wspaniała okazja, aby przypomnieć wszystkim, czym są prawa dziecka i że obowiązkiem nas wszystkich jest ich respektowanie.

  Ten rok szkolny jest szczególny. Sytuacja epidemiczna w kraju i na świecie, a także wyzwania wynikające z procesu edukacji zdalnej, uniemożliwiły zorganizowanie uroczystych obchodów. Realizowaliśmy więc aktywności on-line, które miały zwrócić uwagę odbiorców na prawa dzieci, zwłaszcza tych w Jemenie – kraju, w którym od lat trwa największy kryzys humanitarny XXI wieku.   

 Wychowawcy, korzystając z  materiałów zamieszczonych na stronie UNICEF, przeprowadzili lekcje o prawach dziecka.  Wspólnie z uczniami wysłuchali zaproszenia  Macieja Orłosia do wsparcia akcji pomocowej na rzecz dzieci w Jemenie .

Uczniowie wykonywali pracę plastyczną pt. „Lepszy świat dla dzieci w Jemenie” obrazującą wizję lepszego świata dla dzieci w tym kraju. 

Zaproponowaliśmy rodzicom uczniów, aby wraz ze swoimi dziećmi wybrali się na  wspólną podróż po Jemenie, oglądając film  https://youtu.be/OCu5Z_8RdKM oraz sprawdzili  swoją wiedzę na temat praw dziecka, quiz online https://forms.gle/Yih4N67TfY1RspMq9

Wspólnie z UNICEF świętowaliśmy ten dzień w naszej szkole pokazując, że prawa wszystkich dzieci są ważne i że każdy z nas może zaangażować się w akcję pomocową na rzecz dzieci w Jemenie oraz w tych zakątkach świata, gdzie prawa  najmłodszych nie są przestrzegane.

Koordynatorki akcji Danuta Bartos, Agnieszka Wasilewska

Skip to content