Marzanno, Marzanno, zła zimowa panno.

21 marca uczniowie  młodszych klas pożegnali zimę, a powitali wiosnę. Udali  się z Marzanną – słomianą kukłą się nad rzekę Gołdapę. Marzanna to dawna bogini plemienia Słowian, którą uważano za uosobienie mroźnej zimy. Wierzono, że ten magiczny obrzęd wnosi do domu energię, radość życia oraz zapewni dobry urodzaj i powodzenie na cały rok. Tegoroczna Marzanna   była wyjątkowo piękna . Wykonała ją mama ucznia pani Emilia Płach.  Uczniowie wrzucili symboliczną kukłę do wody recytując wiersz:

                 „Marzanno, Marzanno

                   zła zimowa panno,

                ustąp miejsca wiośnie,

               popłyń, gdzie pieprz rośnie.”

Marzanna bardzo szybko płynęła, co wróży szybkie nadejście tegorocznej. Nad rzeką słuchaliśmy śpiewu ptaków, zobaczyliśmy pary sójek, szpaków i sikorek. Pięknie świeciło słońce. W radosnych nastrojach wróciliśmy do klasy.

Skip to content