Lokalna kuchnia w naszej szkole

Uczniowie naszej szkoły mieli okazję poznać tradycje kulinarne naszego regionu a także praktyczne tajniki wyrobu prawdziwego, produkowanego tradycyjną metodą sera. A wszystko dzięki uprzejmości Pani Bożeny Mikielskiej ze Stowarzyszenia Żytkiejmska Struga, która nie tylko ciekawie opowiedziała o lokalnych produktach regionalnych ale dała dzieciom jedyną w swoim rodzaju szansę zrobienia prawdziwego sera samodzielnie, zapewniając całej klasie V b mnóstwa jakże pożytecznej frajdy, którą uczniowie jeszcze długo będą wspominać. Wszyscy byli chętni do ubijania masła, a produkcja sera cieszyła się wielkim zainteresowaniem. Na uczniów czekały  wiaderka wypełnione mlekiem – ich zadaniem było przerobić je na ser. Dodawały podpuszczkę, obserwowały powstający skrzep, uczestniczyły we wszystkich kolejnych fazach wytwarzania sera. Pani Bożena Mikielska częstowała nas wszystkich przepysznym chlebem własnego wypieku, położone na nim świeżutkie masło i jeszcze ciepły ser rozpuszczały się nam wszystkim w ustach. Udział w takich zajęciach to najlepszy sposób aby przekonać młode pokolenia nie tylko do ekologicznych i tradycyjnych wyrobów ale też kuchni i produktów regionalnych. Dzieci na pewno zapamiętają niepowtarzalny smak sera i masła własnego wyrobu.  Może kiedyś sami zajmą się lokalną kuchnia. Na pewno będą wiedziały, że to co powstaje bez konserwantów i polepszaczy, produkowane blisko naszego domu jest jednocześnie smaczne i wartościowe.

Skip to content