„Jeśli masz źle dokarmiać zwierzęta zimą, to lepiej wcale nie dokarmiaj.”

11 grudnia   uczniowie  klasy IIIa i IIIc z Jedynki wybrali się do lasu Kumiecie. Spotkali się z podleśniczym panem Henrykiem Bazylewiczem.  Celem spotkania było zapoznanie dzieci  ze zwierzętami żyjącymi w lesie Kumiecie oraz właściwe dokarmianie zwierzyny zimą. Pan leśniczy omówił warunki, jakie utrudniają zdobycie pożywienia zwierzętom. Wymienił pokarmy jakie lubią jeść ptaki i ssaki leśne. Pierwsze zadanie polegało na  wskazaniu właściwych pokarmów i uzasadnienie jakie zwierzęta je  jedzą. Powiedział: „Jeśli masz źle dokarmiać, to lepiej wcale nie dokarmiaj.”  Chleb szybko wilgotnieje i pleśnieje, to nie jest dobry pokarm. Podkreślił, że w czasie bardzo srogiej zimy dokarmianie jest koniecznością. Jeśli zacznie się dokarmiać zwierzęta, to należy to robić systematyczne. Leśnicy wykładają pokarm naturalny:  gałązki sosny i drzew owocowych.  Następnie przy paśniku   i w lesie wykładaliśmy pokarm, który przywieźliśmy dla zwierząt. Na gałązkach drzew zawieszaliśmy kulki  z wtopionymi ziarnami. Nauczyliśmy się rozpoznawać szyszki ogryzione przez wiewiórki i dzięcioła. Zobaczyliśmy sójkę, która jadła świeżo wyłożony pokarm. Ciekawie przekazane informacje dotyczące natury oraz jej ochrony na długo pozostaną w pamięci naszych uczniów. Pan Henryk na zakończenie zajęć przygotował  zdrowe  cukierki  z suszonych owoców. Bardzo dziękujemy  za wyjątkowo atrakcyjne  zajęcia. Pieczenie kiełbasek przy ognisku i zabawy  w leśnym szałasie, to były dodatkowe atrakcje dla dzieci.

Klasa IIIa i IIIc A. Puza i E. Szorc  E.Mioduszewska

Skip to content