Jak zwierzęta przygotowują się do zimy?

14 XI 2013r. klasy  IIa i IIc z Jedynki gościły na zajęciach pana leśniczego Henryka Bazylewicza z Nadleśnictwa Gołdap. Wraz z jesienią zmienia się  krajobraz i rytm życia przyrody. Pan leśniczy opowiedział dzieciom, jakie zwierzęta można spotkać w naszym lesie i w jaki sposób przygotowują się do nadejścia zimy.  Uczniowie dowiedzieli się, że większość ptaków  z  nastaniem  chłodów odlatuje do ciepłych krajów z łatwiej dostępnym pokarmem. Kaczki krzyżówki i sójki odlatują na  tereny cieplejsze,  Płazy i gady zakopują się głęboko pod ziemią i zapadają w „odrętwienie” – zimowy sen hibernację.

„U wszystkich ssaków zimą pojawia się cieplejsze, gęstsze futro.  Zimą jest  jaśniejsze, aby zwierzęta były mniej widoczne w ośnieżonym otoczeniu. Zwierzęta przed zimą intensywnie żerują i przybierają na wadze (borsuk, dzik, niedźwiedź). Inne gromadzą zapasy żywności w „spiżarkach” (chomik bóbr i wiewiórka ). Wiewiórka potrafi suszyć grzybki. Jeszcze inne przygotowują się do zimy poprzez urządzenie sobie ciepłego miejsca z  suchymi liśćmi, w którym zapadają w zimowy sen – borsuk i jeż.”

 Uczniowie mieli do wykonania zadanie w grupach. Dzielili zwierzęta ze względu na sposób przygotowania do zimy. Zadanie wykonali na piątki. Na zakończenie zajęć pan leśniczy poczęstował dzieci smacznymi zapasami na zimę. Dziękujemy za interesujące zajęcia.

Ewa Szorc Anna Puza i Ewa Mioduszewska.

Skip to content