Jak zwierzęta przygotowują się do zimy?

9 X 2014r. klasy  IIIa i IIIc z Jedynki gościły na zajęciach pana leśniczego Henryka Bazylewicza z Nadleśnictwa Gołdap. Wraz z jesienią zmienia się  krajobraz i rytm życia przyrody. Pan leśniczy opowiedział dzieciom, jak zwierzęta  przygotowują się do nadejścia zimy.  Uczniowie dowiedzieli się, że większość ptaków  z  nastaniem  chłodów odlatuje do ciepłych krajów z łatwiej dostępnym pokarmem. Migrują pojedynczo, stadami lub lecą w kluczach.  Kaczki krzyżówki i sójki odlatują na  tereny cieplejsze,  Płazy i gady zakopują się głęboko pod ziemią i zapadają w „odrętwienie” – zimowy sen hibernację.

„U wszystkich ssaków zimą pojawia się cieplejsze, gęstsze futro.  Zimą jest  jaśniejsze, aby zwierzęta były mniej widoczne w ośnieżonym otoczeniu. Zwierzęta przed zimą intensywnie żerują i przybierają na wadze (borsuk, dzik, niedźwiedź). Inne gromadzą zapasy żywności w „spiżarkach” (chomik bóbr i wiewiórka ). Każdy uczeń otrzymał pracę domową- pomalować ptaka i zaznaczyć w jaki sposób migruje.

Na zakończenie zajęć pan leśniczy poczęstował dzieci smacznymi grzybkami. Dziękujemy za interesujące zajęcia.

Ewa Szorc, Anna Puza i Ewa Mioduszewska

Skip to content