AKTYWNI BŁĘKITNI W JEDYNCE

Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w Programie Edukacyjnym Szkoła Przyjazna Wodzie AKTYWNI BŁĘKITNI organizowanym przez PGW Wody Polskie.

Program miał nauczyć dzieci racjonalnego gospodarowania zasobami wody i bezpiecznego z niej korzystania. W ramach programu uczniowie brali udział w spektaklach, specjalnych lekcjach oraz konkursach.

W spektaklu „Nowa Hydrozagadka, czyli dzieci i ryby mają głos” uczniowie brali aktywny udział wraz aktorami, dyskutowali, czy lepiej żyć w zielonym czy zabetonowanym otoczeniu, mogli też zdecydować o finale historii przedstawionej w spektaklu.

Kolejny spektakl –  „Sprawa wody-Kto ją nam kradnie?”, przedstawiał problemy „betonozy”, czy i jak retencjonować wodę oraz co daje sadzenie zieleni, uświadamiając uczniom potrzebę zmian postaw i nawyków w codziennym wykorzystaniu wody.

Podczas specjalnych lekcji na temat suszy uczniowie mogli zapoznać się z problemem suszy oraz działaniami pożytecznymi, które wspomagają retencję wody, a także z tymi negatywnymi, które potęgują zjawisko suszy. Dzieci dowiedziały się na przykład, że zamiast trawnika można posadzić kwietną łąkę, która nie wymaga podlewania, co jest rozwiązaniem zdobywającym coraz większa popularność w polskich miastach, a zamiast kostki brukowej można położyć kostkę ażurową.

Wody Polskie zaprosiły uczniów do udziału w konkursie na komiks #WodyToNieŚmietnik. Lena Jankowska pracą Woda to życie zdobyła 3. miejsce a Wojtek Frydecki otrzymał wyróżnienie.

Szkoła była organizatorem konkursu polegającego na przygotowaniu prezentacji „Nasze jeziora, rzeki, stawy, strumienie-wpływ pór roku i człowieka na lokalne wody”. Laureatami konkursu zostali: Olivia Popadic, Philip Popadic i Piotr Strecha.

Skip to content