Zaduszki i ich historia

Przełom października i listopada to okres, w którym częściej odwiedzamy cmentarze, porządkujemy groby i wspominamy naszych bliskich zmarłych. Pielęgnujemy tradycję przekazywaną nam przez rodziców i dziadków oraz zadajemy sobie pytanie, jak dawniej wyglądał ten czas?

Uczniowie klas 4a i 5a rozmawiali na ten temat z p. Jadwigą Wasilewską- artystką ludową, założycielką i członkinią zespołu śpiewaczego Sedranianki.  Pani Jadwiga przybliżyła dzieciom historię Zaduszek, ludowe zwyczaje i wierzenia związane z tym okresem, nawiązała też do dzieła A. Mickiewicza opisującego pradawny obrzęd ludowy zwany dziadami. Swoją opowieść wzbogaciła wspomnieniami z dzieciństwa i pieśnią wykonaną przez zespół śpiewaczy.

W drugiej części spotkania pani Jadwiga pokazała, jak wykonać naturalne stroiki na groby z wykorzystaniem suszonych roślin, igliwia i kwiatów z bibuły. Powstały piękne ozdoby, które dzieci zaniosą na cmentarz.

Zajęcia są częścią projektu edukacyjnego „ Rok w tradycji i kulturze ludowej” realizowanego  w tym roku w szkole. Miło nam, że w trakcie spotkania odwiedziła uczniów Pani Senator Małgorzata Kopiczko. Dziękujemy za zainteresowanie i docenienie naszych działań na rzecz upowszechniania i kultywowania wiedzy z zakresu dziedzictwa kulturowego.

A.W. i A.M.

Skip to content