Wiosna w lesie Kumiecie

Uczniowie z klas IIa i IIc ze Szkoły Podstawowej Nr 1 gościli na zajęciach pana leśniczego Henryka Bazylewicza z Nadleśnictwa Gołdap.

Pan leśniczy opowiedział o oznakach wiosny w przyrodzie. Na początku uczniowie oglądali, porównywali wygląd gałązek i roślin. Dowiedzieli się, że kwitnie teraz w lesie roślina szczyr, która ma niepozorne zielone kwiatki, bo jest wiatropylna. „Rośliny budzą się do życia pod wpływem światła, ciepła i wilgoci. Z cebulek i nasion wyrastają młode rośliny. Rozwijają się pąki, liście i kwiaty.” Wiosnę najszybciej spotkamy w miejscach wilgotnych i słonecznych. Tam rosną przebiśniegi, krokusy , zawilce i przylaszczki, które są objęte całkowitą ochroną. Najwcześniej budzącymi się owadami są pszczoły, niektóre motyle: cytrynek, pokrzywnik, wierzbowiec i pawik oraz trzmiele. Wiosna to okres największej aktywności wśród ptaków – zaloty, budowa gniazd i wychowywanie potomstwa. Obserwujemy ptaki, które odlatują od nas, przelatują na północ. Przyleciały już bociany, żurawie, skowronki i inne ptaki. Tylko kukułka później przylatuje, bo nie umie budować gniazdka i podrzuca jaja, nie ma jeszcze jaskółek – mówił pan leśniczy. W ciekawy i atrakcyjny sposób zapoznał dzieci z wiosennymi zwyczajami zwierząt żyjących w naszych lasach. Omówił sposób życia i rozmnażania gadów i płazów. Tutaj dzieci zadawały najwięcej pytań. Na zakończenie otrzymały rysunki ptaków do pokolorowania.

Serdecznie dziękujemy panu leśniczemu za tak ciekawe spotkanie i z niecierpliwością czekamy na kolejne – tym razem w lesie.

Skip to content