Boże Narodzenie na Mazurach

Boże Narodzenie na Mazurach to temat przewodni wycieczki szkolnej zorganizowanej w naszej szkole w ramach realizacji projektu edukacyjnego Rok w tradycji i kulturze ludowej.

Pierwszym etapem wyjazdu była wizyta w Gwarku- Mazury. Uczniowie przeszli  szkolenie na pomocników Św. Mikołaja w jego polskiej siedzibie w Pięknej Górze.  Oczywiście spotkaliśmy Mikołaja we własnej osobie i rozmawialiśmy
z nim o przygotowaniach świątecznych. Z wielką przyjemnością wykonaliśmy  słodkie pierniki  według przepisu Pani Mikołajowej, a potem zasiedliśmy na widowni elfiego teatru.

Najważniejszym punktem wyjazdu była wizyta w Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie. Uczestniczyliśmy tam w lekcji muzealnej, której motywem przewodnim były dawne zwyczaje i obrzędy związane z okresem adwentu i Bożego Narodzenia oraz z kolędowaniem zimowym na Mazurach. Dowiedzieliśmy się min. że prababką naszej choinki jest jeglijka, a Mikołaja nazywano Nikolusem lub Pikolusem. Obejrzeliśmy  świąteczne pieczywo- figurki w kształcie zwierząt domowych, tzw. nowelatko oraz mogliśmy przymierzyć tradycyjne maski czasu kolędowania zwane larwami. Ogromną radość sprawiły też  warsztaty rękodzieła, podczas których nauczyliśmy się wykonywać tradycyjne gwiazdy choinkowe ze słomy. Przyozdobią one świąteczne drzewka.

Wycieczka była wspaniałym doświadczeniem, które pozwoliło zebrać materiały i informacje, dzięki którym poznajemy tradycje, zwyczaje i praktyki kultywowane w naszym regionie i w naszych domach związane z okresem zimowym i bożonarodzeniowym.

A. Wasilewska, A. Milewska

Skip to content